2 Kasım 2017 Perşembe

Blog dünyasına ilk adımı atmak ?

blog açmak ücretsiz

Blog açmak için atılacak ilk adımlar ve blog dünyasına kısa bir bakış...


Blog dünyasına ilk adımı atmak ile ilgili yazımıza başlamadan önce birçoğumuzun bilgisi olsa da blog nedir ? Sorusunu cevaplayarak konuya giriş yapmamızın daha isabetli olacağını düşünüyorum.


Blog nedir ?


Genel bir ifadeyle blog; insanların belli alanlardaki bilgilerini takipçileri ile paylaştığı, içeriklerin daha çok yazarın kendi üslubu ile hazırlandığı, belli konularda bilgiler içeren, çeşitli türlerdeki internet siteleri olarak açıklanabilir.


Blog türleri nelerdir ?


Blogların oluşturulma amaçları birbirinden farklı olduğundan blog dünyası epeyce renklidir. Kimileri kişisel blog açarak kendince takılırken, kimileri ise moda, otomobil, webmaster, teknoloji vb. alanlarda bloglar oluştururlar. Belli alanlarda bloglar bulunduğu gibi bu alanlarla ilgili daha özel bir konu üzerinde yoğunlaşan niş bloglar da bulunmaktadır. Teknoloji alanındaki bir blogun apple iphone özelinde odaklanması buna örnek olarak gösterilebilir.

Blog açmak için kodlama bilmek mi gerekir ?


Blog açmak için kodlama bilginizin olması gerekmez. Kodlama gerektirmeyen hazır web siteleri ile kısa sürede blog açabilirsiniz. Ancak kodlama biliyor olmanız blogunuzu istediğiniz gibi şekillendirebilmenizi kolaylaştırır.

Blog nasıl açılır ?


Blog açmak için çok farklı seçenekler sıralanabilir. Ancak bunu temelde 2 şekilde sıralayabiliriz.

Bunlardan birincisi, .com/.net/.org vb. bir domain yani alan adı ile hosting (web alanı) satın alarak çeşitli web servisleri üzerinden kendinize ait ücretli bir blog oluşturabilirsiniz.

Blog açmak için ikinci ve daha zahmetsiz aynı zamanda tamamen ücretsiz bir şekilde; blogger, wordpress, blogcu gibi web siteleri üzerinden blog oluşturabilirsiniz.

Aslında bütün bunlarla birlikte bir üçüncü yöntem olarak da satın almış olduğunuz alan adını yukarıda sıraladığım web sitelerden almış olduğunuz ücretsiz web alanlarına yönlendirerek de blog dünyasına ilk adımlarınızı atabilirsiniz.


Blog dünyasına ilk adımı atmanızla birlikte aslında bir çok konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan en önemlileri arasında ise hiç şüphesiz sürekli olmak geliyor. Bugün, milyonlarca blogun açıldığı internet dünyasında çoğu blog büyük heveslerle açılsa da bir süre sonra süreklilik sağlayamadığından adeta viraneye dönüşüyor.

Blog açmanız durumunda çeşitli içerik planları yaparak, sabırla çalışarak, belli aralıklarla içerik üretmemiz gerektiğini unutmamalı ve üretmiş olduğumuz içeriklerin insanların faydasına olmasına dikkat etmeliyiz. Bütün bunlarla birlikte kaliteli içerikler girdikçe yavaş yavaş olgunlaşmaya başlayan blogunuzun bir süre sonra takipçilerinin arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Blog dünyasına ilk adımın atılması ile ilgili temel anlamdaki bu içeriğimiz sonrası, sizlerin de taleplerini göz önünde bulundurarak ilerleyen günlerde daha detay bilgilere yer vermeye çalışacağım.

Takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

Yeni yazılarda buluşmak üzere, herkese başarılı bloglar dilerim.


0 yorum:

Yorum Gönder