27 Kasım 2017 Pazartesi

Enerjimizi korumak için tasarruf yöntemleri ?


Günümüz koşullarında şüphesiz en önemli kaynakların başında enerji konusunun geldiği açık bir gerçek. Bu kadar önemli olan enerji verimliliği ve enerji tasarrufu ise birçok bakımdan önemini artırarak devam ediyor.

Bugünkü konumuz, girizgah ve başlıktan anlaşılacağı üzere; enerji :)

Enerji denince akan suların durduğu, son derece stratejik öneme sahip olan enerji ile ilgili yeterli tasarrufun sağlanması ve enerjimizi boşuna harcamamamız için bireysel olarak basit birkaç önlem bile enerji verimliliği için ciddi katkılar sağlıyor.

enerji tasarrufu yöntemleri

 Enerji tasarrufu nasıl sağlanır ?


Bireysel olarak enerjimizi korumak ve verimli kullanmak için basit bazı önlemler bile çok güzel sonuçlar sağlayabiliyor. Örneğin kış şartlarının başladığı şu günler ve soğuk kış günlerinde kombimizi sadece geceleri ya da günün belli saatlerinde çalıştırmak yerine, sürekli ve düşük ısıda çalıştırmanın, daha az doğalgaz harcadığı gerçeği karşımıza çıkıyor. Kombinin belli saatlerde çalıştırılması evdeki ısının kaybolmasına ve yeniden ısıtmak için olması gerekenden çok daha fazla enerji tüketimine yol açıyor. Bununla birlikte, radyatör denilen kalorifer peteklerinin önünün kapalı olmaması da ısının yayılabilmesi için önemli oluyor. 

Isınma ile ilgili enerji tüketimi yanı sıra aydınlatma konusunda da alacağımız küçük ancak önemsiz olmayan bazı uygulamalar bulunuyor. Gerek iş yerlerimizde, gerekse evlerimizde ihtiyacımız olmadığı halde boşu boşuna yanan aydınlatma ve gereksiz yere çalışan ev aletleri de küçük gibi görünse bile aslında enerji tasarrufu konusunda uzun vadede önemli bir yer tutuyor.

Bütün bunlarla birlikte kullanmış olduğumuz ev aletlerini seçerken A sınıfı enerji dostu ürünleri tercih etmek de önemli noktalardan sayılabilir. Bunun gibi evde ve iş yerlerimizde kullanmış olduğumuz ampüllerin eski tip ürünler yerine tasarruflu olanları ile değiştirilmesi de bir başka dikkat edilmesi gereken ve uzun vadede enerji tasarrufu için ciddi katkılar sağlayacak adımlar arasında sıralanabilir.


Enerji tasarrufu amaçlı konular kimilerimiz için küçük önlemlermiş gibi görülse de uzun vadede enerji tasarrufumuz için önemli katkı sağlayacağı gibi tüm toplum olarak enerji konusunda bu gibi küçük görülen konularda hassas olunması durumunda ülkemiz enerji kazanımları için inanılmaz büyük katkıların sağlayacağı açık bir gerçektir.


Buraya kadar sıraladığımız konular bireysel olarak tasarruf yöntemleri ile ilgili olsa da birey ya da bireyler olarak yapacaklarımızın yanı sıra dış çevreden edinebileceğimiz çok farklı tasarruf yöntemleri de mevcut. Bu anlamda enerji şirketleri tarafından sağlanan, enerji tasarrufu ve verimliliği ile ilgili çalışmaları takip etmek de bizler için çeşitli avantajlardan haberdar olmamız açısından yararlı olacaktır. Burada bahsedilenlere örnek olarak Enerjisa gösterilebiliriz. Bu anlamda daha çok bilgiye sahip olmak, kendimizce gerçekleştirebileceğimiz tasarruflar haricinde dış etkenlerden faydalanmak, farklı tarifeler hakkında bilgi sahibi olmak, özetle; enerji tüketimi ile ilgili bilinçli birer tüketici olmak için hepimize çeşitli görevler düşüyor, bunlardan en önemlisi de elbette ki yeterince okumak ve araştırmak. Bunun için Enerjisa internet sitesini ziyaret ederek, konuyla ilgili çok sayıda faydalı bilgiye erişebilirsiniz.

Enerji tasarrufu ile ilgili yöntemlere yer vermeye çalıştığım bugünkü yazımızın faydalı olacağını düşünerek, hepimizin enerji kullanımında daha hassas olması gerektiğini düşünüyorum. 


0 yorum:

Yorum Gönder