11 Kasım 2017 Cumartesi

Yurdum insanının son meselesi: cam filmi

cam filmi


Gün geçmiyor ki yeni bir gündemle karşılaşmayalım diye bir başlangıç yaparken, hepimizin malumu bildiğiniz üzere ülke olarak son zamanlarda gündemimiz "cam filmi" oluverdi.

Çarşı-pazarda, sokakta, işte ve kahvehanelerdeki konuşmalarda en sık duyduğum ve google arama trendlerinden de gözlemlediğim, çok arananlardan birisi de cam filmi ile ilgili mevzular bu aralar.

Son günlerde en çok konuşulan konulardan olan cam filmi sözcüklerinin google trend üzerindeki arama eğilimi bile mevzunun ne kadar da "derin" olduğunu somut bir şekilde gözler önüne seriyor.


cam filmi


Yukarıda cam filmi sözcüklerinin google trend üzerindeki 1 yıllık arama ve popülerlik eğilimini eklediğim görsel, başlangıçta bahsettiğim durumu özetliyor. 22-28 Ekim 2017 tarihleri arasında ise %100 ile trend aramalardan olduğu görülüyor.

Cem Yılmaz'ın ağabeyi Can Yılmaz da cam filmine tepkisiz kalmadı. Oto cam filmi nedir, ne işe yarar ?

Cam filminin ne olduğunu herhalde bilmeyen azdır; araç camlarına uygulanan ve otomobile aksesuar anlamında ayrı bir şekil katan, otomobillerde zararlı uv ışınların önlenmesi, araç iç döşemelerinin güneş ışığından daha az zarar görmesi, kaza anında camın dağılarak patlamaması, kırmızı ışıkta ya da park halinde beklerken değerli eşyaların dışarıdan görünmemesi nedeniyle hırsızlık olaylarının önlenmesi gibi olumlu yönleri bulunabilen, oto camlarına kaplanan malzeme olarak genel bir şekilde ifade edilebiliriz cam filmini.


Cam filmi ile ilgili konumuza geri dönecek olursak aslında bildiğiniz üzere cam filmi kullanmak serbestti ancak geçtiğimiz günlerde yasak getirildi, buna gerekçe ise elbetteki güvenlik ile ilgili.

Bütün bunlarla birlikte vatandaşın kendi arasındaki konuşmalarına hafiften bir kulak verince memnuniyetsizlik nedeni aslında belli, kimileri serbest olan bir uygulamanın yasaklanmasını anlamsız bulurken kimileri de hemen ceza yazılması yerine en azından belli bir ek süre verilmesi gibi çözümler getirilmediğinden dertli, cam filmi işi yapan firmalar ise ekmek kapılarının kapanacak olmasından ayrıca ellerindeki cam filmi stoklarından dolayı dertli, kısacası cam filmi gündemi belirledi.


Cam filmi sözcükleri ile ilişkili; cam filmi yasaklandı mı, araç cam filmi tamamen yasaklandı mı, cam filmi nasıl sökülür, cam filmi cezası ne kadar? gibi sorular da arama motorlarında hayli yükselişe geçti.Cam filmi yasağı ile ilgili konu gündemi meşgul ededursun, diğer taraftan yaşanan sorunla ilgili yeni yeni açıklamalar devam ediyor. Örneğin konuya ilişkin son olarak belli standartlardaki cam filmlerine izin verileceği yönünde...

Geçtiğimiz günlerde öğleyin aracımla trafikte ilerlerken cam filmi kullanan otomobillerin trafik ekiplerince çevrildiğini görmüştüm. Şöyle bir düşünecek olursak; cam filmi taktırmak para, cam filmi varsa cezası para, cam filmini söktürmek ayrıca para bir de bunun üstüne araç muayenesi için cam filmi ağır kusur sayıldığından bu durum da dolaylı yollardan ayrı bir yara...

Anlayacağınız, işin içinde para olunca gündem oldu cam filmi kısa zamanda...


Cam filmi ile ilgili yaşanan bu sorunun akılcı yollarla çözüleceğini ümit ederek şimdilik şöyle bir koyalım kenara; bu ülkede cam filmini konuştuğumuz kadar neden kafa yormayız ki diğer önemli sorunlarımıza...


Başka yazılarda buluşmak ümidiyle,
Sevgi ve de saygılarımla...


0 yorum:

Yorum Gönder