8 Ocak 2018 Pazartesi

Leasing nedir, leasing ile ilgili bilmeniz gerekenler bu yazıda!

Leasing diğer ifadeyle finansal kiralama nedir, nasıl gerçekleştirilir, finansal kiralama (leasing) ile ilgili bilmeniz gerekenler ve dahası bugünkü yazımda sizlerle...

Leasing (Finansal Kiralama) Nedir ?

Leasing, işletme tarafından seçilen ve bir işletmede ihtiyaç duyulan makina, teçhizat vb. ürünlerin, yatırım mallarının belirli bir süreliğine kiralanması olarak açıklanabilir.

Konuyu biraz daha somutlaştıracak olursak, bir şirketin üretimde kullanmak için ihtiyacı olan bir makina üzerinden örneklendirerek gidelim. Firma olarak ihtiyacımıza cevap verecek makinayı bulmamızla birlikte leasing firması ile anlaşmamız sonrası anlaşılan süreliğine leasing şirketine kira bedeli olarak belirlenen vadelerde ödeme yapılması ve vade sonunda kiralayanın makinaya sahip olması işlemleri olarak anlatılabilir. Bu durumda kira bedelinin ödendiği vadenin devam ettiği süre içerisinde ilgili yatırım aracı kullanımı kiralayan firmaya ait olsa da malın sahipliği leasing şirketine aittir.

leasing


Leasing ile ilgili süreç kabaca yukarıdaki gibi ilerlese de bu süreçte bazı detaylar yer almaktadır. Örneğin iş ilişkisi kurulmadan önce leasing firması ile kiralayan arasında leasing sözleşmesi imzalanması buna örnek olarak gösterilebilir.

Leasing (Finansal Kiralama) Süreci genel olarak şu şekilde ilerler;

1. Şirket Yatırım kararı alır

2. Yatırım kararı alan şirket leasing şirketlerini araştırır

3. Şartları uygun olan leasing şirketi ile görüşme gerçekleştirilir

4. Leasing şirketi ile kiralama yapacak şirket arasında ödeme planı konusunda anlaşma sağlanır.

5. Leasing firması ile kiralama yapan şirket arasında gerekli leasing sözleşmesi imzalanır.

6. Anlaşma kapsamında, belirtilen statüdeki ekipmanların satın alması ve ulaştırılması işi leasing firması tarafından gerçekleştirilir.

7. Anlaşma yapılan vade süresince ödemeler gerçekleştirilir.

8. Ödenecek taksitlerin ve sözleşme süresinin bitmesi ile birlikte kiralanan ekipman kiralayanın mülkiyetine geçer, mülkiyet devri ile süreç tamamlanır.


finansal kiralama


Söz konusu finansal kiralama işlemleri değerlendirildiğinde çeşitli avantajlarının olduğu bir gerçek.
Bu avantajlara kısaca bir göz atacak olursak bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz, özkaynağın kullanılmadan yatırım yapılması ile açıklanabilir. Bu avantajın yanı sıra orta ve uzun vadeli bir yatırım gerçekleştirilmesi ve şirket nakit akışına uygun ödeme yapılması, %1'lik KDV gibi çok sayıda avantaj da bunlara ek olarak sıralanabilir.


Leasing firması arayışında olan bir çok şirket uygun ödeme planı için araştırma yapar ve kendisine uygun olan ödeme planını oluşturmaya özen gösterir. Bu aşamada gelişen internet teknolojisi ile birlikte çok pratik hesaplama araçları bulunmaktadır. Konuya ilişkin oranlar ve leasing hesaplama konusunda KuveytTürk internet sitesini ziyaret ederek pratik hesaplama araçlarına göz atabilirsiniz.

Leasing konusunda daha kapsamlı bilgiler için ilgili web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.


0 yorum:

Yorum Gönder