12 Şubat 2018 Pazartesi

Pazarlama dünyasının başrol oyuncusu: video marketing!


Pazarlama dünyasının gelişen teknoloji ve değişen tüketici davranışları gibi etkenlerle birlikte inanılmaz bir hal aldığına hepimizin tanık olduğu bir dönemden geçiyoruz. Peki her geçen gün daha da dijitalleşen dünyada video pazarlama konusunu ne kadar dikkate alıyoruz ?

video pazarlama


Klasik pazarlamadan yola çıkarak gelmiş olduğumuz noktayı, şöyle bir kafamızda canlandırırsak, pazarlama dünyasının nerelerden nerelere geldiğini hayretle karşılayacağımız gayet açık.

Örneğin, gazete, radyo ve televizyonun hayatımıza girmesi ile pazarlamanın görsel, işitsel ve hareketli görüntülerle (video) nasıl tarihsel bir değişime uğradığını görüyoruz. Fazla uzağa gitmeden örneklerimize devam edecek olursak, internet ve sosyal medyanın hayatımıza girmesi, tüm bunlara mobil cihazların eklenmesi pazarlama iletişiminin çok daha hızlı ve etkin bir hale geldiğine tanık oluyoruz. Gelişen teknoloji ve teknolojik ürünler ile içeriklerin yüksek çözünürlükte olması, ses kalitesi, hızlı erişim ve görüntüleme de bahse konu ilerlemelerin en büyük katkı sağlayıcılarından.

Konumuza geçmişten günümüze somut örneklerle devam edecek olursak, örneğin geçmişte her gün her evde gazete ya da televizyon bulunmaması, bulunsa da bu araçların bugünkü kadar hızlı ve gelişmiş olmamasını düşündüğümüzde, bugün her evde birden fazla bulunan tablet, mobil cihaz ve internete erişim imkanı ile birlikte e-gazete, dijital tv'ler, sosyal medya mecralarındaki trend videolar derken iletişim alanındaki bu gelişimin hızını artırarak devam edeceğini tahmin etmek zor olmuyor.

Buraya kadar üzerinde durduğumuz bu önemli gelişmeleri pazarlama alanı ile birlikte düşündüğümüzde, karşımıza yazımızın başlığında da yer verdiğimiz günümüz  pazarlama dünyasının başrol oyuncularından videolar çıkıveriyor.

sosyal medya pazarlama


Youtube, facebook, twitter özellikle de son dönem çok popüler olan instagram, pazarlama dünyasında videoların önemini günden güne artırıyor.


Gelin şimdi video pazarlama ile ilgili dudak uçuklatan bazı istatistiklere birlikte göz atalım;

* Araştırmalara göre akıllı telefon sahiplerinin %75'i telefonlarından online video izliyor,

* Her gün online video izleyen kullanıcı sayısı tam 100 milyon,

* Her ay youtube'da 4 milyar saat video izleniyor,

* Profesyonel, kaliteli, stratejik videolar marka alışkanlığını %170 artırıyor,

* Bu tür videolar satınalma isteğini %270 artırıyor.


Pazarlama konusunda videoların bu kadar önemli olduğu günümüzde; stratejik, hedefe yönelik, profesyonel videolar hazırlamak ise şüphesiz işin en önemli kısımlarından. 

Bir şirket, marka, etkinlik ya da ürünün tanıtılması noktasında her yönüyle iyi hazırlanmış, viral videolar ile günümüzde bir kaç saat içerisinde milyonlarca kişi tarafından izlenmek ise hayal değil. Ancak burada etraflıca düşünmek, gündemi yakalamak, görüntü kalitesi vb. çok sayıda etken devreye giriyor. 

Konumuza örnek olması açısından, etkinlik çekimleri için Vimark firmasının başarılı çalışmalarını izlemenizi tavsiye ederim. Video pazarlama alanında profesyonel işler çıkaran firma, etkinlik çekimleri yanısıra; ürün, hizmet, marka, infografik video ve özetle dijital pazarlama alanında iyi işler çıkarıyor.

Sizlere bu yazımda, genel olarak video pazarlama konusunda bazı önemli gördüğüm bilgileri aktarmaya çalıştım.

Başka içeriklerde buluşmak üzere, 

Sağlıcakla.
0 yorum:

Yorum Gönder