30 Nisan 2018 Pazartesi

Nedir bu yapay zeka ?

yapay zeka nedir


Son günlerde hemen hepimiz, gazete, televizyon, radyo internet gibi mecralar vasıtasıyla yapay zeka kavramına sıkça rastlıyoruz.

Peki adından bu kadar sık bahsedilen yapay zeka tam olarak nedir ?AI (Artificial Intelligence) Türkçesi ile yapay zeka en sade şekilde; makinaların karmaşık sorunlara karşı tıpkı bir insan gibi çözümler üretebilmesini sağlayan teknoloji olarak tanımlanabilir.

Yapay zeka konusunda bu kısa ve net açıklamada yer alan, yapay zekanın insan gibi çözümler üretebilmesi ise çeşitli tartışmaları beraberinde getiriyor. Gün geçtikçe farklı alanlarda yapay zekanın başarıyla uygulanabilmesi konuyu daha somut hale getirdiğinden, bir süre sonra gelecekte insanların yaptığı işlerin yerini yapay zekanın alacak olması nedeniyle bu durum kimilerince insanları işsiz bırakacağından endişe ile karşılanıyor. Bazıları böyle düşünürken kimileri de bunun böyle olmayacağını, insanlar tarafından rutin yapılan ve zaman kaybına neden olan işleri robotların yapacak olması nedeniyle insanların zamanını daha verimli işlere ayırabilmesi, yapay zekanın işsizliğe yol açmak yerine bu durumun nitelikli bir çalışma hayatına katkıda bulunacağını savunuyor.


Yapay zeka teknolojisi ile ilgili bu iki görüşün yanısıra farklı bir grup ise gelecekte makinaların dünyayı çepeçevre saracağını ve ele geçireceğini düşünüyor. Bu durum bazı çevrelerce komik ve anlamsız olarak karşılansa da yapay zeka ile ilgili gelen haberler adeta bunun sinyallerini veriyor.

Facebook'a ait yapay zekaların kendi aralarında yeni bir dil geliştirmesi, buna benzer bir durumun Çin'de geliştirilen yapay zeka ürünü chatbot isimli robotun algoritması dışına çıkarak Çin hükumetine karşı cümleler sarfetmesi nedeniyle fişinin çekilmesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir.


Yapay zeka ile ilgili bu görüşlerin hangileri gerçekleşir şu an tam olarak kestiremesek de yapay zeka teknolojisinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu bir gerçek. Geleceğin en önemli teknolojilerinden olan yapay zeka ile ilgili geçtiğimiz aylarda ise Birleşik Arap Emirlikleri tarafından dünyanın ilk Yapay Zeka Bakanlığı kurulduğu haberlere yansımıştı.


0 yorum:

Yorum Gönder