15 Mayıs 2018 Salı

Bu yazı hayatınıza önemli değişiklikler katacak!

blog yazmak

Okumak, yazmak, düşünmek, sorgulamak ve faydalı olmak.

Aslına bakarsanız her insanın içerisinde mutlaka bütün bunlara karşı az da olsa ilgi vardır.

Her ne kadar biraz karmaşık gibi bir giriş yapmış olsam da maksadım uzun zamandır yazmayı düşündüklerimi gecenin sessizliğinde bu kez klavyemden buraya dökmek oluverdi...

İnsan neden yazar ya da neden yazmaz gibi soruları düşündüğümüzde başkalarını bilemem ancak benim için neden yazarın cevabı; faydalı olmak ve bu işten keyif almak, başkalarına katkı sağlayabilmektir diye cevaplayabilirim. İnsan neden yazmaza gelince sorunun cevabının, herhalde çoğu kişinin mazereti olan; bende yazma yeteneği yok, hem yazsam ne yazacağım, aman durup dururken etrafa rezil olmanın alemi yok... gibi düşüncelerdir diye düşünüyorum.


Şimdi nereden çıktı ki bu konu durduk yere ?


Blog açmak, gelişen teknoloji ile kod bilgisi gerektirmeyen çok sayıda ücretli/ücretsiz platformlar sayesinde biliyorsunuz ki gayet zahmetsiz ve pratik. İşte bu kolaylık ile birlikte çevremdeki hemen herkese en büyük önerilerimden birisi oluyor blog açmak.

Şöyle bir düşündüğümüzde memlekette belli alanlarda eğitim almış kendisini iyi yetiştirmiş insanların tamamına yakını deneyimlerini insanlara aktarsa bir süre sonra ücretsiz inanılmaz sayıda kaynak kendiliğinden oluşmuş olacak. İyi de zaten epeyce bir blog var ki... dediklerinizi duyuyor gibiyim. Elbette çok sayıda blog var ancak bunlara göz attığımızda büyük çoğunluğu malesef güncel değil. Binbir hevesle açılan bloglar hepimizin bildiği gibi bir süre sonra çöp sitelere dönüşmekte.

Konuya bu açıdan bakacak olursak güncel olan ve gerçekten topluma faydalı blog sayımız henüz yeterli seviyelerde değil. Şimdi burada bunları yazdım diye kendimi dışarıda tutuyor da değilim, kendi öz eleştirimi de yaptığıma emin olabilirsiniz. Yıllar içerisinde çeşitli web siteleri açtım devam ettirdim bunlardan bazıları zaman içerisinde kapanıp gitti.

Ancak farklı alanlara hitap eden bu siteler beni yazmak için araştırmaya itti. Bu da blog yazmanın okuma ve araştırma alışkanlığı kazandırdığını görmemi sağladı ve beni gerçekten mutlu etti. Önceki yazılarımı okuyanlar, aralarında bilgisayar mühendisleri, muhasebeci, öğrenci gibi farklı alanlardan çok sayıda kişinin blog oluşturmasına öncü olduğumu bilirler. Bunlardan bazıları gerçekten kaliteli işler çıkardılar öyle ki sayfaları kendileri için başlı başına referans oldu ve yeni kapıların açılmasını sağladı.

Sadede gelecek olursak, tamamen para kazanmak amaçlı dahi olsa bloglar açın, bir süre sonra yazmanın, araştırmanın ve insanlarla paylaşmanın keyfini alınca zaten amaçlar istemeseniz de yer değiştiriyor olacak. Korkmayın gerekirse yazarken saçmalayın, mesele saçmalamamak değil!

Mesele;  Okumak, yazmak, düşünmek, sorgulamak ve faydalı olmak.


0 yorum:

Yorum Gönder