19 Kasım 2018 Pazartesi

İyi derecede İngilizce biliyor olmak ?


İngilizce başta olmak üzere, çalıştığımız sektörle ilgili ihtiyaç duyulan yabancı dili iyi derecede biliyor olmanın artıları günümüzde tartışmasız bir gerçek. Bugün kimi iş alanlarında, İngilizcenin bile tek başına yeterli olmadığı ve ikinci bir yabancı dil bilmenin önemli bir koşul haline geldiğini görüyoruz. Bazı sektörlerde ise iyi derecede İngilizce bilmek, iş alanını pasta olarak görecek olursak; pastanın en büyük dilimi gibi önemli bir alanı kapsıyor.

ingilizce bilmek


Bu yazının başlığını da oluşturan; '' İyi derecede İngilizce biliyor olmak.'' çok sayıda iş ilanının ön koşulları arasında yer alıyor. Şu anda halihazırda 5 yıldır çalışmış olduğum bilişim sektöründe ise İngilizce bilmek, kesinlikle olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

İngilizce olmadan bilişim/IT sektöründe yer almak, un ve şeker olmadan helva yapmaya çalışmak gibi örneklendirilebilir. Bir yazılım projesi geliştirme sürecinde kullanılan yazılım dilleri ve platformların tamamen ingilizce terimlerden oluştuğunu düşünürsek, örnekteki durumun abartılı olmadığı açıkça görülmektedir. Bilişim sektörü için ortak dil İngilizcedir ve bu alanda başarılı işler ortaya koyabilmek için iyi derecede İngilizce biliyor olmak gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra, gelişen teknoloji ile birlikte iletişimin önemli oranda hız kazanması göz önünde bulundurulduğunda, bilişim sektörü başta olmak üzere, kendi alanımızla ilgili diğer ülkelerdeki meslektaşlarımızla etkili bir iletişim kurabilmek için gerekli yabancı dillerin başında yine İngilizce gelmektedir.

Diğer taraftan ülkemizde bilişim/IT alanındaki yetişmiş insan gücü ihtiyacı düşünüldüğünde, sektördeki açığın kapatılmasında İngilizcenin ne derece önemli olduğu görülmektedir.

Kısacası; kendimizi geliştirmek, sosyal hayatımız ve iş hayatında başarılı olmak, sektörümüze ve ülkemize katkı sunmak için alanımızla ilgili yabancı dilimizi geliştirmeye ciddi şekilde önem vermemiz gerekiyor.

-----------------------------------------------------

EF Dil Okulları


1 yorum: